Upřímně, zaplatíte-li účet za telefon nebo elektřinu den po splatnosti, nestane se nic. Pokud však uhradíte pojistku sjednanou na internetu den po splatnosti, může vás to stát statisíce. Proč?
Protože při sjednání pojištění přes internet, takzvaným distančním způsobem podle par. 1820 a dále občanského zákoníku, platí jiná pravidla. Zaplatíte-li pojištění sjednané přes internet po splatnosti, třeba jen o den, smlouva ze zákona nevznikne a vy tím pádem nejste pojištění.
Příklad: Sjednáte si pojistku na auto 1.května. s datem počátku 3.května. a datem splatnosti 18.května. Zaplatíte 18.5. a vaše platba se připíše na předepsaný účet 20.5. Smlouva v takovém případě ze zákona ani nezvnikla a váš vůz je nepojištěn. Co se může stát? Pokud v tomto případě například 19.května. někoho nabouráte, nejste pojištěni a škodu hradíte ze svého. Pokud si 20.5. sjednáte novou smlouvu, budete muset nastavit počátek na 20.5., protože se nelze pojistit zpětně, a v období mezi 3.5. a 20.5. budete nepojištěni. A za každý nepojištěný den můžete dostat pokutu 50 až 100 Kč od České kanceláře pojistitelů.
Tento problém může nastat i v případě, kdy je datum počátku měsíc v budoucnosti. Pokud je splatnost pojištění před datem počátku a pojištění není uhrazené ve splatnosti, smlouva nevznikne a vy jste nepojištěni. Pokud si k datu počátku zapomenete sjednat smlouvu novou, můžete jezdit s nepojištěným autem se všemi negativními důsledky.
Proto důrazně doporučujeme si po uzavření smlouvy na pojištění přes internet vyčlenit několik dnů na pročtení všech podmínek, což je čas dostatečný, a s předstihem zaplatit. Vyhnete se tak nepříjemnostem, které bohužel nemáme jak ovlivnit (rádi bychom, ale zákon nám dává jasná pravidla). V případě otázek Vám na ně rádi odpovíme na emailu info@klik.cz, případně na telefonním čísle 810 200 211.