Modely vozů Peugeot pravidelně sbírají ocenění v kategorii rodinných kombíků. Neméně populární jsou i malé dodávky od francouzského výrobce. Co stojí za vznikem této moderní evropské značky?
Nejstarší automobilová firma na světě
Historie automobilky Peugeot začíná 26. září 1810. Bratři Jean-Fréderic a Jean-Pierre Peugetovové přestavěli rodinný mlýn na slévárnu. V opracování kovu viděli budoucnost a začali s výrobou nářadí, hodinářských pružin, rámů pro deštníky a slánek s pepřenkami.
Firma Peugeot je sice nejstarší automobilka na světě, první vozy ale vyjely až tři roky po tom, co Karl Benz představil svůj první automobil. První Peugeot se z výrobní linky dostal v roce 1889 a poháněl ho parní motor. Pod jeho motor se podepsal francouzský konstruktér Léon Serpollet a označuje se jako Peugeot Type 1.
Krátce na to přišel Armand Peuget s vozy Peugeot Type 2 a Type 3. Nově se jednalo o čtyřkolová vozidla s klasickým spalovacím motorem. Ve Francii byl oblíbený zejména Type 3, jehož se v té době vyrobilo nepředstavitelné množství několika desítek kusů.
Rodinná tradice se lvem ve znaku
V té době se rodinná tradice rozrostla a bratři Armand a Eugéne Peugeotové začali svoje vozy inovovat. Jako první použili klasické gumové pneumatiky, tak jak je známe dnes. Do té doby řidiči na vozech našli klasická dřevěná kola potažená elastickou kůží.
Zatímco Armand se věnoval především výrobě a designu čtyřkolových vozidel, jeho bratr Eugéne měl na starosti odvětví motocyklů a motorizovaných kol. Díky jeho přičinění je firma Peugeot nejen nejstarší automobilkou, ale i firmou právě na výrobu jednostopých dopravních prostředků.
Bratři, jak se patří
Názorové rozdíly ve směřování firmy ale zapříčinily rozkol obou bratrů. Byl to právě Armand, který si v roce 1896 založil vlastní firmu Sociéte Anonyme des Automobiles Peugeot. Ta se zaměřovala čistě na výrobu automobilů.
Rozkol bratrů netrval dlouho. Už v roce 1910 se firma Armanda i Eugéna spojila v jednu a vznikla velká továrna na výrobu automobilů a jízdních kol. V té době Armand vyráběl již několik stovek nových automobilů ročně.
V době rozmachu vznikl i model Peugeot Typ 69 (někdy nazývaný jako Peugeot Bébé). 350 kilogramů vážící vůz byl vybaven třístupňovou převodovkou a jednoválcovým motorem o objemu 855 kubických centimetrů. Vozu se prodalo celkem 3095 kusů a stal se nejprodávanějším automobilem své doby.
Mistrné kličkování v období krize
Období rozkvětu zarazila první světová válka. Během ní se firma, stejně jako mnoho jiných, přeorientovala na výrobu zbraní a vojenských vozidel. Krize se ovšem nekonala. Díky jasnému vedení prošla firma válkou bez úhony.
Po válce následovala ekonomická krize, která firmu zasáhla výrazněji. V roce 1926 se automobilka Peugeot dostala do finančních problémů a výroba kol a motocyklů se oddělila od automobilové.
V roce 1929 vyjíždí z výrobní linky záchrana – model Peugeot 201. Typické trojčíslí s nulou uprostřed si firma licencovala. Z tohoto důvodu se dnes již kultovní Porsche 911 muselo přejmenovat z původního názvu Porsche 901.
Během období druhé světové války továrnu obsadili Němci a snažili se jí předělat na fabriku na podporu vlastních vojenských zájmů. To se zaměstnancům nelíbilo a prostřednictvím drobných záškodnických akcí narušovali poklidnou výrobu.
V druhoválečné etapě vyjel z výroby model Peugeot VLV. Jednalo se o reakci na nedostatek benzinu, který byl na příděl. Vůz byl poháněný čtyřmi 12V články umístěnými pod kapotou. Jeho maximální rychlost byla 36 km/h a měl dojezd 80 km.
Filozofie jedné modelové řady
Po válce vedení firmy razilo tzv. filozofii jedné modelové řady. Z výrobního pásu tak sjížděl pouze model Peugeot 203. O tom, že se jednalo o povedený model svědčí i jeho prodeje – podle některých zdrojů se vyšplhali až k 700 tisíc prodaných vozů.
Filozofie jednoho modelu končí v roce 1955 s modelem Peugeot 403. Toho vzniklo přes milion kusů a vyráběl se v několika úpravách karoserie. Po ukončení výroby ho nahradil ještě úspěšnější Peugeot 404.
V šedesátých letech se Peugeotu podařilo vystihnout stále rostoucí trend předokolek. Díky tomu byl model Peugeot 504 zvolen v roce 1969 jako evropské auto roku. Legendární model 504 se vyráběl v různých úpravách až do roku 2006 a vzniklo přes 3,5 milionu modelů.
Sedmdesátá léta pro Peugeot znamenají návrat na scénu. Vznikají modely jako 104 – třídveřový minivůz určený do města. Motor s objemem 0.9 nebo 1.1 se osvědčil a díky tomu vznikly další modely určené do městského provozu.
Velký návrat malých dodávek
Peugeotu se dařilo natolik, že v roce 1974 kupuje podíl Citroënu a vzniká koncern PSA Groupe. V osmdesátých letech z linky sjíždí nový model Peugeot 205, který opět sbírá ocenění napříč světovými soutěžemi.
V devadesátých letech Peugeot přichází s obnovou výroby malých dodávek, které nahrazují rodinná MPV. Oblíbený Peugeot Partner využívá dodnes například Česká pošta.
Kombík pro celou rodinu
Na přelomu tisíciletí se firma zaměřuje na rodinné vozy a přichází s modelem Peugeot 307. Ten se stal synonymem pro spojení rodinný kombík. Skupina PSA expanduje na mimoevropské trhy. V USA se jí bohužel nedaří, velký úspěch získala v Číně. Pro tento trh dodnes vyrábí speciální vozy.
Firma Peugeot se díky jasnému cíli vymanila z krátkodobých trendů a razí svoji jasnou filozofii. V současnosti se stejně jako další automobilky zaměřuje na výrobu elektromobilů a plug-in hybridů. Poslední novinka je z roku 2021, kdy firmu koupil koncern Stellantis.