Nejslavnější francouzská automobilka v roce 2019 oslavila 100 let od prvního automobilu. Kdysi kultovní výrobce vozů dnes chytá druhý dech, v minulosti v Citroënech však jezdili nejvyšší vládní představitelé.
Vozy Citroën se vyrábějí v devíti zemích včetně České republiky. Levné díly a tlak na masovou výrobu zapříčinil, že se o značce mluví jako o nekvalitních Francouzech. Poslední zprávy ale ukazují, že se značka vrací na výsluní.
Nadšený student polytechniky
Za vznikem značky stojí André Citroën. Fanoušek románů Julese Verna a student polytechniky už od mala obdivoval moderní technologie a od roku 1900 pracoval v technologických továrnách.
Zlom v jeho kariéře nastal po návštěvě Polska. Tam si všiml speciálního šípového uspořádání zubů na ozubených kolech. Ocelové šípové ozubení bylo tišší a méně se opotřebovávalo a Citroën si ho po návratu patentoval.
S výrobou ozubených kol začal Citroën v roce 1912. V té době už měl na kontě velký úspěch – v roce 1906 nastoupil do krachující automobilky Mors a během několika měsíců ji zachránil od krachu a zdesetinásobil zisk.
Speciální model ozubeného kola dal původ logu značky. Emblén Citroënu představuje netypické uložení zubů na šípových ozubených kolech a připomíná původní směr značky.
Během první světové války působil Citroën u dělostřelectva. Po několika týdnech na frontě ho ale francouzská armáda povolala do Paříže k výstavbě zbrojovky. Tu Citroën postavil za pouhých 6 týdnů a na konci války vyráběl přes 35 tisíc granátů denně.
Návrat do staronových hal
Po první světové válce se haly zbrojovky vyprázdnily a se stroji odešel i Citroën. Vrátil se ale už v roce 1919, kdy zde začal s výrobou vozu Citroën 10 HP. Jednalo se o první francouzské vozidlo ve velkosériové výrobě – do konce roku vyrobil 2000 kusů.
O dva roky později přišel model Type B s motorem o výkonu 15 kW a o další rok později vyjel z linky Citroën 5 CV – malý vůz s výkonem 8 kW. Díky možnosti koupě vozu na splátky se prodalo přes 80 000 kusů.
Fascinace velkovýrobou pocházela z amerických továren Henryho Forda, které Citroën navštívil ještě před válkou. Základem výrobního programu se od roku 1932 staly vozy C4 a C6, kterých se vyrobilo přes 300 tisíc kusů.
V témže roce představila značka nové řady automobilů Citroën 8 CV, 10 CV a 15 CV. Novou karoserii vylepšili velkoplošnými výlisky a vybavili nezávislým zavěšením kol. Největší inovací byl ale pohon předních kol, který se do té doby objevoval zřídka.
Představení technických inovací
V roce 1934 sílil tlak na prezentaci všech technologických inovací, kterými se značka prezentovala. Ten povolil až s vozem Citroën 7 CV.
Vůz obsahoval všechna známá vylepšení – nezávislé zavěšení kol, přední náhon, odpružení přes skrutné tyče a další. Kromě toho dosahoval rychlosti 95 kilometrů v hodině díky čtyřválci OHV s výkonem 23,5 kW.
Velká reorganizace
Ve třicátých letech potkala Citroën fúze s koncernem Michelin. Společně s ním dochází k velké reorganizaci a provozním změnám. V témže roce také odchází z firmy zakladatel André Citroën, který 3. července 1935 umírá.
Díky změnám značka představila několik kultovních vozů. Prvním z nich byl užitný Citroën Type H vyráběný v letech 1948–1981. Vůz disponoval nosností od 1200 do 3200 kg a využívali ho například francouzští hasiči.
Dalším z kultovních vozů je tzv. kachna. Model Citroën 2 CV vyjel z linky v roce 1948 a měl jasnému zadání: „Vyrobte nám vůz pro čtyři dospělé muže v dřevákách a se slamáky na hlavách. Vůz pojede rychlostí 60 km/h po zoraném poli a poveze pytel brambor a ošatku vajec. Nic se nesmí rozbít.“
Model 2 CV představoval jednoduchý vůz pro široké masy obyvatelstva. Dnes už sice nesplňuje bezpečnostní normy, téměř padesát let výroby ho ale dostaly do síně slávy malých lidových vozů.
Revoluční způsob odpružení
S další inovací přišel Citroën DS v roce 1955. Aerodynamicky tvarovaný vůz nahradil model CX a patřil k automobilům vyšší střední třídy a navíc využíval zcela nové odpružení.
Díky hydropneumatickému systému se automobil snáze vyrovnal s terénními nerovnostmi. Těm se navíc přizpůsobil sám pomocí samočinné úpravy světlé výšky vozu. Jedinou nevýhodou byla zastaralá pohonná jednotka z modelu Traction-Avant.
Spojení slavných značek
Další spojení Citroënu přišlo v sedmdesátých letech. Firma si nejprve plácla s Maseratti. Jejich supermoderní technika byla pro značku nákladná a zbytečně šponovala ceny levných lidových vozů.
Novou cestu Citroën našel u francouzských kolegů z Peugeotu. V roce 1976 došlo ke spojení francouzských automobilek do koncernu PSA Peugeot–Citroën. Obě firmy posléze představily Citroën LN, který vycházel z upravené karoserie Peugeotu 104.
Nové logo
Dnes je Citroën značka trpící syndromem levných lidových vozů. Jejich modely jako Xsara, Xantia a další byly sice komfortní, trpěly ale jízdními nedostatky a vysokou poruchovostí.
S nelichotivou nálepkou Citroën bojuje všemi zbraněmi. V září 2022 představil nové logo, identitu a směr firmy, kterými odkazuje na období předválečného rozmachu.
Značka Citroën dnes patří s automobilkami Jeep, Chrysler, Peugeot, Opel, Maserati a další do koncernu Stellantis. Čtvrtý největší prodejce automobilů na světě představuje jistotu prodejů i výrobních kapacit. Od roku 2019 se pod jeho křídla tak řadí i francouzský Citroën.